Date actualizate lunar
RCA pentru motoare 1.601–1.800cc — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 75.607 calcule pentru această capacitate · Sursa: pint.ro
Mașinile cu motor între 1.601 și 1.800cc
reprezintă 5% din calculele RCA de pe pint.ro.
Prețul mediu al asigurării RCA pentru acest segment este de 2.441
lei/an,
aproape de media națională de 2.422 lei.
Față de segmentul de peste 2.500cc, un șofer cu același profil plătește cu
47% mai puțin.
Preț mediu 1.601–1.800 cm³
2.441 lei
▲ 0,8%
vs. media națională
Preț minim uzual
670 lei
B8, motor 1.601–1.800 cm³, Sălaj
Preț maxim uzual
13.192 lei
M4, motor 1.601–1.800 cm³, Ilfov
Calcule în categorie
75.607
5% din total
Distribuția prețurilor — 1.601–1.800 cm³
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.496 și 2.924 lei/an
· mediana 2.060 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
4%
1.000–1.300 lei
11%
1.300–1.600 lei
14%
1.600–2.000 lei
18%
2.000–2.600 lei
20%
> 2.600 lei
32%
Compară „1.601–1.800 cm³" cu restul
Preț mediu RCA pe capacitate cilindrică · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
Sub 1.200 cm³ →
2.016 lei
194.658 calcule
1.201–1.400 cm³ →
2.132 lei
239.336 calcule
1.401–1.600 cm³ →
2.227 lei
411.115 calcule
1.601–1.800 cm³
2.441 lei
75.607 calcule
1.801–2.000 cm³ →
2.537 lei
561.824 calcule
2.001–2.500 cm³ →
3.078 lei
66.379 calcule
Peste 2.500 cm³ →
4.627 lei
49.304 calcule
Putere motor — 1.601–1.800 cm³
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— 1.601–1.800 cm³ vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „1.601–1.800 cm³"
Benzină
2.473 lei
27.004 calcule
Diesel
2.260 lei
36.153 calcule
Electric/Hibrid
2.909 lei
11.515 calcule
GPL
2.785 lei
935 calcule
Distribuție pe vârstă — 1.601–1.800 cm³
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — 1.601–1.800 cm³
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — 1.601–1.800 cm³
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
3.493 lei
2
București
3.011 lei
3
Galați
2.537 lei
4
Iași
2.512 lei
5
Constanța
2.483 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
1.628 lei
2
Botoșani
1.737 lei
3
Arad
1.739 lei
4
Covasna
1.747 lei
5
Sălaj
1.774 lei
Bonus-Malus — 1.601–1.800 cm³ vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — 1.601–1.800 cm³
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.353 lei
Opel Astra
17.875 calcule
2
2.182 lei
Ford Focus
5.103 calcule
3
2.935 lei
Toyota Corolla
3.707 calcule
4
2.518 lei
Toyota C-HR
3.263 calcule
5
3.026 lei
Toyota Auris
2.929 calcule
6
2.379 lei
Opel Zafira
2.874 calcule
7
2.732 lei
Audi A4
2.528 calcule
8
3.024 lei
Toyota Prius
2.153 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.