Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus B2 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 85.400 calcule pentru clasa B2 · Sursa: pint.ro
Clasa B2 este o clasă de bonus, pentru 2 ani fără daune.
Prețul mediu RCA în clasa B2 este de 3.524 lei/an,
cu 46% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în B2 plătește cu
125% mai mult.
Un singur an fără daune îl aduce în clasa B3, cu o economie
imediată de ~406 lei/an.
Preț mediu B2
3.524 lei
▲ 45,5%
vs. media națională
Preț minim uzual
1.094 lei
B2, motor 1.401–1.600 cm³, Harghita
Preț maxim uzual
14.265 lei
B2, București
Economie la clasa B3
406 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — B2
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 2.331 și 4.151 lei/an
· mediana 3.062 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
1%
1.300–1.600 lei
4%
1.600–2.000 lei
10%
2.000–2.600 lei
20%
> 2.600 lei
66%
Compară „B2" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la B2 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 6 ani —
o economie de 1.955 lei/an (−55%) față de clasa actuală.
B2
3.524 lei
acum
—
B3
3.119 lei
după 1 an
−406 lei
B4
2.820 lei
după 2 ani
−704 lei
B5
2.518 lei
după 3 ani
−1.007 lei
B6
2.389 lei
după 4 ani
−1.136 lei
B7
2.020 lei
după 5 ani
−1.505 lei
B8
1.569 lei
după 6 ani
−1.955 lei
Evoluția prețului mediu
— B2 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „B2"
Benzină
3.205 lei
28.964 calcule
Diesel
3.678 lei
49.118 calcule
Electric/Hibrid
3.898 lei
5.712 calcule
GPL
3.251 lei
1.606 calcule
Distribuție pe vârstă — B2
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — B2
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — B2
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — B2
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — B2
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
4.497 lei
2
București
4.143 lei
3
Brăila
3.872 lei
4
Galați
3.808 lei
5
Călărași
3.677 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
2.178 lei
2
Covasna
2.480 lei
3
Satu Mare
2.582 lei
4
Maramureș
2.610 lei
5
Arad
2.622 lei
Modele populare — B2
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
3.259 lei
Volkswagen Golf
5.521 calcule
2
3.143 lei
Dacia Logan
4.973 calcule
3
3.528 lei
Volkswagen Passat
4.260 calcule
4
3.732 lei
Audi A4
2.830 calcule
5
3.505 lei
Ford Focus
2.737 calcule
6
3.264 lei
Skoda Octavia
2.524 calcule
7
3.169 lei
Opel Astra
2.384 calcule
8
3.440 lei
Renault Megane
2.128 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.