Date actualizate lunar
Prețuri RCA în județul Satu Mare — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 7.431 calcule din județul Satu Mare · Sursa: pint.ro
În județul Satu Mare, prețul mediu al asigurării RCA în Septembrie 2026 este de
1.873 lei/an, cu 23% sub
media națională de 2.422 lei.
Prețurile RCA calculate în Satu Mare au pornit de la 651 lei
și au ajuns până la 5.561 lei.
Față de luna anterioară, prețul mediu a scăzut cu 188 lei
(−9,1%).
Datele sunt bazate pe 7.431 calcule efectuate pe pint.ro
în Septembrie 2026.
Preț mediu Satu Mare
1.873 lei
▼ 22,7%
vs. media națională
Preț minim uzual
651 lei
B8, Satu Mare
Preț maxim uzual
5.561 lei
B0, motor 1.401–1.600 cm³, Satu Mare
Calcule în categorie
7.431
1% din total
Distribuția prețurilor — Satu Mare
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.152 și 2.302 lei/an
· mediana 1.575 lei
< 700 lei
3%
700–1.000 lei
13%
1.000–1.300 lei
19%
1.300–1.600 lei
17%
1.600–2.000 lei
15%
2.000–2.600 lei
16%
> 2.600 lei
18%
Compară „Satu Mare" cu restul
Preț mediu RCA pe județ · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
| # | Județ | Preț mediu | Comparativ | Calcule | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ilfov | 3.330 lei | 83.692 | → | |
| 2 | București | 2.971 lei | 319.838 | → | |
| 3 | Ialomița | 2.665 lei | 19.005 | → | |
| 4 | Călărași | 2.662 lei | 17.759 | → | |
| 5 | Brăila | 2.656 lei | 24.094 | → | |
| 6 | Iași | 2.630 lei | 58.545 | → | |
| 7 | Constanța | 2.615 lei | 71.601 | → | |
| 8 | Galați | 2.600 lei | 50.949 | → | |
| 9 | Vaslui | 2.447 lei | 18.822 | → | |
| 10 | Tulcea | 2.446 lei | 12.481 | → | |
| 11 | Teleorman | 2.409 lei | 21.999 | → | |
| 12 | Giurgiu | 2.361 lei | 19.502 | → | |
| 13 | Argeș | 2.323 lei | 49.440 | → | |
| 14 | Dolj | 2.308 lei | 50.602 | → | |
| 15 | Vrancea | 2.279 lei | 22.309 | → | |
| 16 | Vâlcea | 2.268 lei | 25.415 | → | |
| 17 | Brașov | 2.237 lei | 52.036 | → | |
| 18 | Cluj | 2.194 lei | 52.594 | → | |
| 19 | Prahova | 2.163 lei | 64.811 | → | |
| 20 | Bacău | 2.156 lei | 39.007 | → | |
| 21 | Mehedinți | 2.151 lei | 18.408 | → | |
| 22 | Sibiu | 2.148 lei | 27.274 | → | |
| 23 | Olt | 2.144 lei | 24.739 | → | |
| 24 | Dâmbovița | 2.132 lei | 36.535 | → | |
| 25 | Timiș | 2.131 lei | 58.078 | → | |
| 26 | Botoșani | 2.120 lei | 18.595 | → | |
| 27 | Buzău | 2.108 lei | 31.341 | → | |
| 28 | Bistrița-Năsăud | 2.105 lei | 12.111 | → | |
| 29 | Gorj | 2.066 lei | 22.963 | → | |
| 30 | Suceava | 2.008 lei | 34.921 | → | |
| 31 | Mureș | 1.999 lei | 34.135 | → | |
| 32 | Neamț | 1.985 lei | 30.785 | → | |
| 33 | Bihor | 1.928 lei | 37.794 | → | |
| 34 | Satu Mare | 1.873 lei | 7.431 | ||
| 35 | Arad | 1.833 lei | 29.322 | → | |
| 36 | Maramureș | 1.818 lei | 22.995 | → | |
| 37 | Caraș-Severin | 1.804 lei | 14.373 | → | |
| 38 | Sălaj | 1.799 lei | 12.175 | → | |
| 39 | Alba | 1.797 lei | 22.324 | → | |
| 40 | Hunedoara | 1.780 lei | 26.802 | → | |
| 41 | Covasna | 1.777 lei | 8.627 | → | |
| 42 | Harghita | 1.565 lei | 11.283 | → |
Evoluția prețului mediu
— Satu Mare vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „Satu Mare"
Benzină
1.782 lei
2.184 calcule
Diesel
1.930 lei
4.870 calcule
Electric/Hibrid
1.648 lei
304 calcule
GPL
1.674 lei
73 calcule
Distribuție pe vârstă — Satu Mare
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — Satu Mare
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — Satu Mare
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — Satu Mare
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Bonus-Malus — Satu Mare vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — Satu Mare
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
1.850 lei
Volkswagen Golf
614 calcule
2
1.935 lei
Dacia Logan
484 calcule
3
1.951 lei
Volkswagen Passat
368 calcule
4
1.649 lei
Audi A4
326 calcule
5
1.712 lei
Ford Focus
309 calcule
6
1.561 lei
Opel Astra
265 calcule
7
1.784 lei
Skoda Octavia
191 calcule
8
1.909 lei
Volkswagen Polo
159 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.