Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus M6 — August 2026
Analiză bazată pe 102 calcule pentru clasa M6 · Sursa: pint.ro
Clasa M6 este o clasă de malus, aplicată în urma daunelor din istoric.
Prețul mediu RCA în clasa M6 este de 7.929 lei/an,
cu 203% peste media națională de
2.613 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M6 plătește cu
391% mai mult.
Un singur an fără daune îl aduce în clasa M5, cu o economie
imediată de ~1.275 lei/an.
Preț mediu M6
7.929 lei
▲ 203,4%
vs. media națională
Preț minim înregistrat
4.111 lei
M6, motor Sub 1.200 cm³, Brașov
Preț maxim înregistrat
19.609 lei
M6, motor 2.001–2.500 cm³, București
Economie la clasa M5
1.275 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — M6
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 5.937 și 8.669 lei/an
· mediana 6.798 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
0%
2.000–2.600 lei
0%
> 2.600 lei
100%
Compară „M6" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · August 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.613 lei
Drumul de la M6 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 14 ani —
o economie de 6.313 lei/an (−80%) față de clasa actuală.
M6
7.929 lei
acum
—
M5
6.654 lei
după 1 an
−1.275 lei
M4
6.169 lei
după 2 ani
−1.759 lei
M3
5.922 lei
după 3 ani
−2.007 lei
M2
5.790 lei
după 4 ani
−2.139 lei
M1
5.147 lei
după 5 ani
−2.782 lei
B0
3.478 lei
după 6 ani
−4.451 lei
B1
4.010 lei
după 7 ani
−3.919 lei
B2
3.564 lei
după 8 ani
−4.364 lei
B3
3.155 lei
după 9 ani
−4.773 lei
B4
2.863 lei
după 10 ani
−5.065 lei
B5
2.598 lei
după 11 ani
−5.330 lei
B6
2.441 lei
după 12 ani
−5.488 lei
B7
2.051 lei
după 13 ani
−5.878 lei
B8
1.616 lei
după 14 ani
−6.313 lei
Evoluția prețului mediu
— M6 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M6"
Benzină
7.884 lei
45 calcule
Diesel
7.964 lei
57 calcule
Distribuție pe vârstă — M6
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — M6
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.613 lei
Capacitate cilindrică — M6
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.613 lei
Putere motor — M6
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.613 lei
Prețuri RCA pe județe — M6
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 1 județe scumpe
1
București
8.339 lei
Modele populare — M6
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
9.033 lei
Honda Accord
30 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Ia în calcul un vehicul electric sau hibrid
Vehiculele electrice și hibride intră adesea în segmente de preț mai avantajoase la RCA.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Compară mai mulți asigurători
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.