Date actualizate lunar
RCA pentru motoare 76–100 kW — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 498.651 calcule pentru această grupă de putere · Sursa: pint.ro
Mașinile cu putere între 76 și 100 kW
reprezintă 31% din calculele RCA de pe pint.ro.
Prețul mediu RCA pentru acest segment este de 2.299 lei/an,
cu 5% sub media națională de
2.422 lei.
Față de mașinile cu peste 300 kW, un șofer din acest segment plătește cu
49% mai puțin pentru aceeași asigurare.
Preț mediu 76–100 kW
2.299 lei
▼ 5,1%
vs. media națională
Preț minim uzual
551 lei
B8, motor Sub 1.200 cm³, Mureș
Preț maxim uzual
15.934 lei
B0, motor 1.801–2.000 cm³, București
Calcule în categorie
498.651
31% din total
Distribuția prețurilor — 76–100 kW
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.399 și 2.703 lei/an
· mediana 1.904 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
6%
1.000–1.300 lei
14%
1.300–1.600 lei
15%
1.600–2.000 lei
19%
2.000–2.600 lei
19%
> 2.600 lei
27%
Compară „76–100 kW" cu restul
Preț mediu RCA pe putere motor · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
Sub 50 kW →
2.021 lei
77.783 calcule
51–75 kW →
2.185 lei
514.082 calcule
76–100 kW
2.299 lei
498.651 calcule
101–125 kW →
2.547 lei
343.914 calcule
126–150 kW →
2.935 lei
120.363 calcule
151–200 kW →
4.086 lei
44.134 calcule
201–300 kW →
4.375 lei
15.373 calcule
Peste 300 kW →
4.509 lei
3.212 calcule
Capacitate cilindrică — 76–100 kW
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— 76–100 kW vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „76–100 kW"
Benzină
2.195 lei
143.929 calcule
Diesel
2.341 lei
339.082 calcule
Electric/Hibrid
2.337 lei
11.403 calcule
GPL
2.314 lei
4.237 calcule
Distribuție pe vârstă — 76–100 kW
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — 76–100 kW
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — 76–100 kW
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
3.106 lei
2
București
2.836 lei
3
Brăila
2.542 lei
4
Călărași
2.528 lei
5
Ialomița
2.523 lei
Bonus-Malus — 76–100 kW vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — 76–100 kW
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.339 lei
Volkswagen Golf
50.161 calcule
2
2.198 lei
Skoda Octavia
30.100 calcule
3
2.376 lei
Renault Megane
27.477 calcule
4
2.221 lei
Ford Focus
27.235 calcule
5
2.333 lei
Volkswagen Passat
26.369 calcule
6
1.868 lei
Dacia Duster
21.885 calcule
7
2.344 lei
Opel Astra
20.122 calcule
8
2.483 lei
Audi A4
17.807 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.