Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus M4 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 886 calcule pentru clasa M4 · Sursa: pint.ro
Clasa M4 este o clasă de malus, aplicată în urma daunelor din istoric.
Prețul mediu RCA în clasa M4 este de 6.699 lei/an,
cu 177% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M4 plătește cu
327% mai mult.
Un singur an fără daune îl aduce în clasa M3, cu o economie
imediată de ~968 lei/an.
Preț mediu M4
6.699 lei
▲ 176,6%
vs. media națională
Preț minim uzual
3.592 lei
M4, motor 1.401–1.600 cm³, București
Preț maxim uzual
13.179 lei
M4, motor 1.801–2.000 cm³, Mehedinți
Economie la clasa M3
968 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — M4
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 4.763 și 7.475 lei/an
· mediana 5.926 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
0%
2.000–2.600 lei
1%
> 2.600 lei
100%
Compară „M4" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la M4 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 12 ani —
o economie de 5.130 lei/an (−77%) față de clasa actuală.
M4
6.699 lei
acum
—
M3
5.731 lei
după 1 an
−968 lei
M2
5.759 lei
după 2 ani
−940 lei
M1
5.063 lei
după 3 ani
−1.636 lei
B0
3.579 lei
după 4 ani
−3.120 lei
B1
4.099 lei
după 5 ani
−2.600 lei
B2
3.524 lei
după 6 ani
−3.174 lei
B3
3.119 lei
după 7 ani
−3.580 lei
B4
2.820 lei
după 8 ani
−3.878 lei
B5
2.518 lei
după 9 ani
−4.181 lei
B6
2.389 lei
după 10 ani
−4.310 lei
B7
2.020 lei
după 11 ani
−4.679 lei
B8
1.569 lei
după 12 ani
−5.130 lei
Evoluția prețului mediu
— M4 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M4"
Benzină
5.485 lei
351 calcule
Diesel
7.182 lei
297 calcule
Electric/Hibrid
8.519 lei
167 calcule
GPL
6.397 lei
71 calcule
Distribuție pe vârstă — M4
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — M4
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — M4
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — M4
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — M4
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Modele populare — M4
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
6.076 lei
Dacia Logan
89 calcule
2
5.100 lei
Seat Ibiza
56 calcule
3
5.902 lei
Renault Megane
46 calcule
4
7.558 lei
Bmw Seria 2
45 calcule
5
7.741 lei
Bmw Seria 5
43 calcule
6
9.615 lei
Tesla Model 3
41 calcule
7
5.818 lei
Volkswagen Passat
41 calcule
8
4.969 lei
Skoda Fabia
32 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.