Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus B4 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 76.652 calcule pentru clasa B4 · Sursa: pint.ro
Clasa B4 este o clasă de bonus, pentru 4 ani fără daune.
Prețul mediu RCA în clasa B4 este de 2.820 lei/an,
cu 16% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în B4 plătește cu
80% mai mult.
Un singur an fără daune îl aduce în clasa B5, cu o economie
imediată de ~302 lei/an.
Preț mediu B4
2.820 lei
▲ 16,4%
vs. media națională
Preț minim uzual
951 lei
B4, motor 1.401–1.600 cm³, Mureș
Preț maxim uzual
11.917 lei
B4, motor Peste 2.500 cm³, București
Economie la clasa B5
302 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — B4
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.965 și 3.258 lei/an
· mediana 2.521 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
3%
1.300–1.600 lei
8%
1.600–2.000 lei
17%
2.000–2.600 lei
26%
> 2.600 lei
47%
Compară „B4" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la B4 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 4 ani —
o economie de 1.251 lei/an (−44%) față de clasa actuală.
B4
2.820 lei
acum
—
B5
2.518 lei
după 1 an
−302 lei
B6
2.389 lei
după 2 ani
−432 lei
B7
2.020 lei
după 3 ani
−801 lei
B8
1.569 lei
după 4 ani
−1.251 lei
Evoluția prețului mediu
— B4 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „B4"
Benzină
2.554 lei
24.933 calcule
Diesel
2.958 lei
46.034 calcule
Electric/Hibrid
3.017 lei
3.971 calcule
GPL
2.561 lei
1.714 calcule
Distribuție pe vârstă — B4
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — B4
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — B4
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — B4
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — B4
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
3.653 lei
2
București
3.434 lei
3
Brăila
3.102 lei
4
Constanța
3.049 lei
5
Galați
2.902 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
1.931 lei
2
Satu Mare
1.947 lei
3
Alba
2.002 lei
4
Hunedoara
2.106 lei
5
Maramureș
2.112 lei
Modele populare — B4
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.584 lei
Volkswagen Golf
4.699 calcule
2
2.654 lei
Dacia Logan
4.195 calcule
3
2.819 lei
Volkswagen Passat
3.860 calcule
4
2.662 lei
Opel Astra
2.660 calcule
5
2.690 lei
Skoda Octavia
2.647 calcule
6
2.863 lei
Audi A4
2.443 calcule
7
2.540 lei
Ford Focus
2.381 calcule
8
2.737 lei
Renault Megane
2.180 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.