Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus B8 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 734.389 calcule pentru clasa B8 · Sursa: pint.ro
Clasa B8 este cea mai bună clasă de bonus, pentru 8 ani consecutivi fără daune.
Prețul mediu RCA în clasa B8 este de 1.569 lei/an,
cu 35% sub media națională de
2.422 lei.
Preț mediu B8
1.569 lei
▼ 35,2%
vs. media națională
Preț minim uzual
481 lei
B8, Satu Mare
Preț maxim uzual
9.515 lei
B8, motor 2.001–2.500 cm³, Harghita
Calcule în categorie
734.389
45% din total
Distribuția prețurilor — B8
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.160 și 1.851 lei/an
· mediana 1.471 lei
< 700 lei
1%
700–1.000 lei
12%
1.000–1.300 lei
25%
1.300–1.600 lei
23%
1.600–2.000 lei
22%
2.000–2.600 lei
14%
> 2.600 lei
4%
Compară „B8" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— B8 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „B8"
Benzină
1.432 lei
277.679 calcule
Diesel
1.663 lei
413.454 calcule
Electric/Hibrid
1.632 lei
30.412 calcule
GPL
1.382 lei
12.844 calcule
Distribuție pe vârstă — B8
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — B8
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — B8
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Sub 1.200 cm³ →
1.308 lei
94.494 calcule
1.201–1.400 cm³ →
1.358 lei
101.280 calcule
1.401–1.600 cm³ →
1.470 lei
193.813 calcule
1.601–1.800 cm³ →
1.613 lei
34.642 calcule
1.801–2.000 cm³ →
1.656 lei
254.543 calcule
2.001–2.500 cm³ →
2.096 lei
29.753 calcule
Peste 2.500 cm³ →
3.023 lei
17.534 calcule
Putere motor — B8
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Sub 50 kW →
1.368 lei
38.854 calcule
51–75 kW →
1.411 lei
230.637 calcule
76–100 kW →
1.524 lei
235.479 calcule
101–125 kW →
1.680 lei
157.737 calcule
126–150 kW →
1.861 lei
49.049 calcule
151–200 kW →
2.566 lei
16.270 calcule
201–300 kW →
2.683 lei
5.443 calcule
Peste 300 kW →
2.400 lei
920 calcule
Prețuri RCA pe județe — B8
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
2.131 lei
2
București
1.990 lei
3
Brăila
1.750 lei
4
Galați
1.716 lei
5
Constanța
1.697 lei
Top 5 județe ieftine
1
Covasna
1.062 lei
2
Harghita
1.066 lei
3
Hunedoara
1.180 lei
4
Satu Mare
1.199 lei
5
Sălaj
1.221 lei
Modele populare — B8
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
1.400 lei
Dacia Logan
51.855 calcule
2
1.463 lei
Volkswagen Golf
43.248 calcule
3
1.589 lei
Volkswagen Passat
37.759 calcule
4
1.573 lei
Skoda Octavia
31.238 calcule
5
1.491 lei
Ford Focus
24.780 calcule
6
1.512 lei
Opel Astra
23.601 calcule
7
1.569 lei
Audi A4
20.959 calcule
8
1.531 lei
Renault Megane
17.932 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.