Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus M1 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 9.161 calcule pentru clasa M1 · Sursa: pint.ro
Clasa M1 este o clasă de malus, aplicată în urma daunelor din istoric.
Prețul mediu RCA în clasa M1 este de 5.063 lei/an,
cu 109% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M1 plătește cu
223% mai mult.
Un singur an fără daune îl aduce în clasa B0, cu o economie
imediată de ~1.484 lei/an.
Preț mediu M1
5.063 lei
▲ 109,0%
vs. media națională
Preț minim uzual
2.131 lei
M1, motor 2.001–2.500 cm³, Brașov
Preț maxim uzual
13.073 lei
M1, motor 1.801–2.000 cm³, București
Economie la clasa B0
1.484 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — M1
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 3.612 și 5.803 lei/an
· mediana 4.532 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
1%
2.000–2.600 lei
5%
> 2.600 lei
95%
Compară „M1" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la M1 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 9 ani —
o economie de 3.494 lei/an (−69%) față de clasa actuală.
M1
5.063 lei
acum
—
B0
3.579 lei
după 1 an
−1.484 lei
B1
4.099 lei
după 2 ani
−964 lei
B2
3.524 lei
după 3 ani
−1.538 lei
B3
3.119 lei
după 4 ani
−1.944 lei
B4
2.820 lei
după 5 ani
−2.242 lei
B5
2.518 lei
după 6 ani
−2.545 lei
B6
2.389 lei
după 7 ani
−2.674 lei
B7
2.020 lei
după 8 ani
−3.043 lei
B8
1.569 lei
după 9 ani
−3.494 lei
Evoluția prețului mediu
— M1 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M1"
Benzină
4.706 lei
3.042 calcule
Diesel
5.213 lei
5.045 calcule
Electric/Hibrid
5.483 lei
792 calcule
GPL
5.032 lei
282 calcule
Distribuție pe vârstă — M1
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — M1
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — M1
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — M1
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — M1
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Călărași
6.085 lei
2
Ilfov
5.826 lei
3
București
5.691 lei
4
Ialomița
5.664 lei
5
Tulcea
5.285 lei
Top 5 județe ieftine
1
Sălaj
3.838 lei
2
Hunedoara
4.041 lei
3
Mureș
4.174 lei
4
Olt
4.190 lei
5
Suceava
4.224 lei
Modele populare — M1
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
5.012 lei
Volkswagen Golf
622 calcule
2
4.849 lei
Dacia Logan
578 calcule
3
4.716 lei
Volkswagen Passat
502 calcule
4
5.356 lei
Audi A4
386 calcule
5
4.985 lei
Skoda Octavia
327 calcule
6
4.673 lei
Opel Astra
314 calcule
7
5.356 lei
Renault Megane
210 calcule
8
4.725 lei
Ford Mondeo
207 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.