Date actualizate lunar
RCA pentru motoare 126–150 kW — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 120.363 calcule pentru această grupă de putere · Sursa: pint.ro
Mașinile cu putere între 126 și 150 kW
reprezintă 7% din calculele RCA de pe pint.ro.
Prețul mediu RCA pentru acest segment este de 2.935 lei/an,
cu 21% peste media națională de
2.422 lei.
Față de mașinile cu peste 300 kW, un șofer din acest segment plătește cu
35% mai puțin pentru aceeași asigurare.
Preț mediu 126–150 kW
2.935 lei
▲ 21,2%
vs. media națională
Preț minim uzual
734 lei
B8, motor 1.801–2.000 cm³, Covasna
Preț maxim uzual
14.566 lei
M2, motor 1.801–2.000 cm³, București
Calcule în categorie
120.363
7% din total
Distribuția prețurilor — 126–150 kW
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.781 și 3.500 lei/an
· mediana 2.431 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
1%
1.000–1.300 lei
7%
1.300–1.600 lei
10%
1.600–2.000 lei
16%
2.000–2.600 lei
21%
> 2.600 lei
44%
Compară „126–150 kW" cu restul
Preț mediu RCA pe putere motor · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
Sub 50 kW →
2.021 lei
77.783 calcule
51–75 kW →
2.185 lei
514.082 calcule
76–100 kW →
2.299 lei
498.651 calcule
101–125 kW →
2.547 lei
343.914 calcule
126–150 kW
2.935 lei
120.363 calcule
151–200 kW →
4.086 lei
44.134 calcule
201–300 kW →
4.375 lei
15.373 calcule
Peste 300 kW →
4.509 lei
3.212 calcule
Capacitate cilindrică — 126–150 kW
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— 126–150 kW vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „126–150 kW"
Benzină
2.892 lei
17.309 calcule
Diesel
2.927 lei
90.910 calcule
Electric/Hibrid
3.053 lei
11.974 calcule
GPL
3.027 lei
170 calcule
Distribuție pe vârstă — 126–150 kW
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — 126–150 kW
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — 126–150 kW
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
3.840 lei
2
Călărași
3.720 lei
3
București
3.336 lei
4
Vaslui
3.303 lei
5
Iași
3.294 lei
Bonus-Malus — 126–150 kW vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — 126–150 kW
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.759 lei
Bmw X3
6.787 calcule
2
3.116 lei
Bmw Seria 5
6.537 calcule
3
3.043 lei
Bmw 320
6.225 calcule
4
3.001 lei
Bmw 520
5.742 calcule
5
3.467 lei
Audi A6
5.428 calcule
6
3.306 lei
Bmw Seria 3
4.527 calcule
7
2.852 lei
Audi A4
2.961 calcule
8
2.197 lei
Hyundai Tucson
2.918 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.