Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus B0 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 249.793 calcule pentru clasa B0 · Sursa: pint.ro
Clasa B0 este clasa de pornire pentru un șofer fără istoric de asigurare — nici bonus, nici malus.
Prețul mediu RCA în clasa B0 este de 3.579 lei/an,
cu 48% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în B0 plătește cu
128% mai mult.
Preț mediu B0
3.579 lei
▲ 47,7%
vs. media națională
Preț minim uzual
1.017 lei
B0, motor 1.201–1.400 cm³, Harghita
Preț maxim uzual
17.307 lei
B0, motor Peste 2.500 cm³, Constanța
Calcule în categorie
249.793
15% din total
Distribuția prețurilor — B0
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 2.399 și 4.235 lei/an
· mediana 3.050 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
1%
1.300–1.600 lei
3%
1.600–2.000 lei
9%
2.000–2.600 lei
21%
> 2.600 lei
66%
Compară „B0" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la B0 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 8 ani —
o economie de 2.010 lei/an (−56%) față de clasa actuală.
B0
3.579 lei
acum
—
B1
4.099 lei
după 1 an
—
B2
3.524 lei
după 2 ani
−54 lei
B3
3.119 lei
după 3 ani
−460 lei
B4
2.820 lei
după 4 ani
−758 lei
B5
2.518 lei
după 5 ani
−1.061 lei
B6
2.389 lei
după 6 ani
−1.190 lei
B7
2.020 lei
după 7 ani
−1.559 lei
B8
1.569 lei
după 8 ani
−2.010 lei
Evoluția prețului mediu
— B0 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „B0"
Benzină
3.222 lei
112.470 calcule
Diesel
3.831 lei
123.940 calcule
Electric/Hibrid
4.377 lei
10.328 calcule
GPL
3.764 lei
3.055 calcule
Distribuție pe vârstă — B0
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — B0
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — B0
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — B0
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — B0
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
5.541 lei
2
București
4.632 lei
3
Brăila
4.047 lei
4
Ialomița
4.000 lei
5
Constanța
3.917 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
2.197 lei
2
Satu Mare
2.580 lei
3
Covasna
2.584 lei
4
Mureș
2.705 lei
5
Hunedoara
2.729 lei
Modele populare — B0
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.933 lei
Dacia Logan
49.220 calcule
2
3.577 lei
Volkswagen Golf
15.802 calcule
3
3.532 lei
Volkswagen Passat
12.950 calcule
4
3.568 lei
Opel Astra
7.216 calcule
5
3.945 lei
Audi A4
7.046 calcule
6
3.526 lei
Ford Focus
6.848 calcule
7
3.487 lei
Skoda Octavia
6.800 calcule
8
3.624 lei
Renault Megane
4.785 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.