Date actualizate lunar
RCA pentru motoare 101–125 kW — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 343.914 calcule pentru această grupă de putere · Sursa: pint.ro
Mașinile cu putere între 101 și 125 kW
reprezintă 21% din calculele RCA de pe pint.ro.
Prețul mediu RCA pentru acest segment este de 2.547 lei/an,
cu 5% peste media națională de
2.422 lei.
Față de mașinile cu peste 300 kW, un șofer din acest segment plătește cu
44% mai puțin pentru aceeași asigurare.
Preț mediu 101–125 kW
2.547 lei
▲ 5,2%
vs. media națională
Preț minim uzual
609 lei
B8, motor 1.401–1.600 cm³, Caraș-Severin
Preț maxim uzual
15.566 lei
B2, motor 1.801–2.000 cm³, Suceava
Calcule în categorie
343.914
21% din total
Distribuția prețurilor — 101–125 kW
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.553 și 2.996 lei/an
· mediana 2.119 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
3%
1.000–1.300 lei
11%
1.300–1.600 lei
14%
1.600–2.000 lei
18%
2.000–2.600 lei
21%
> 2.600 lei
33%
Compară „101–125 kW" cu restul
Preț mediu RCA pe putere motor · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
Sub 50 kW →
2.021 lei
77.783 calcule
51–75 kW →
2.185 lei
514.082 calcule
76–100 kW →
2.299 lei
498.651 calcule
101–125 kW
2.547 lei
343.914 calcule
126–150 kW →
2.935 lei
120.363 calcule
151–200 kW →
4.086 lei
44.134 calcule
201–300 kW →
4.375 lei
15.373 calcule
Peste 300 kW →
4.509 lei
3.212 calcule
Capacitate cilindrică — 101–125 kW
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— 101–125 kW vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „101–125 kW"
Benzină
2.442 lei
63.003 calcule
Diesel
2.566 lei
265.181 calcule
Electric/Hibrid
2.660 lei
14.214 calcule
GPL
2.558 lei
1.516 calcule
Distribuție pe vârstă — 101–125 kW
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — 101–125 kW
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — 101–125 kW
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
3.391 lei
2
Brăila
3.130 lei
3
București
3.043 lei
4
Călărași
3.031 lei
5
Ialomița
2.926 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
1.710 lei
2
Sălaj
1.825 lei
3
Alba
1.870 lei
4
Hunedoara
1.883 lei
5
Caraș-Severin
1.945 lei
Bonus-Malus — 101–125 kW vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — 101–125 kW
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.436 lei
Volkswagen Passat
49.062 calcule
2
2.552 lei
Audi A4
23.049 calcule
3
2.371 lei
Skoda Octavia
15.411 calcule
4
2.141 lei
Volkswagen Tiguan
13.074 calcule
5
2.568 lei
Volkswagen Golf
12.962 calcule
6
3.206 lei
Bmw 320
11.646 calcule
7
3.084 lei
Bmw Seria 3
10.264 calcule
8
2.747 lei
Audi A3
6.415 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.