Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus M3 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 1.742 calcule pentru clasa M3 · Sursa: pint.ro
Clasa M3 este o clasă de malus, aplicată în urma daunelor din istoric.
Prețul mediu RCA în clasa M3 este de 5.731 lei/an,
cu 137% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M3 plătește cu
265% mai mult.
Preț mediu M3
5.731 lei
▲ 136,6%
vs. media națională
Preț minim uzual
3.184 lei
M3, motor 1.201–1.400 cm³, Tulcea
Preț maxim uzual
10.428 lei
M3, motor 1.801–2.000 cm³, Brașov
Calcule în categorie
1.742
0% din total
Distribuția prețurilor — M3
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 4.236 și 6.460 lei/an
· mediana 5.171 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
0%
2.000–2.600 lei
1%
> 2.600 lei
99%
Compară „M3" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la M3 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 11 ani —
o economie de 4.162 lei/an (−73%) față de clasa actuală.
M3
5.731 lei
acum
—
M2
5.759 lei
după 1 an
—
M1
5.063 lei
după 2 ani
−668 lei
B0
3.579 lei
după 3 ani
−2.153 lei
B1
4.099 lei
după 4 ani
−1.632 lei
B2
3.524 lei
după 5 ani
−2.207 lei
B3
3.119 lei
după 6 ani
−2.613 lei
B4
2.820 lei
după 7 ani
−2.911 lei
B5
2.518 lei
după 8 ani
−3.213 lei
B6
2.389 lei
după 9 ani
−3.343 lei
B7
2.020 lei
după 10 ani
−3.712 lei
B8
1.569 lei
după 11 ani
−4.162 lei
Evoluția prețului mediu
— M3 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M3"
Benzină
5.185 lei
613 calcule
Diesel
6.088 lei
968 calcule
Electric/Hibrid
6.294 lei
33 calcule
GPL
5.500 lei
128 calcule
Distribuție pe vârstă — M3
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — M3
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — M3
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — M3
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — M3
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Brașov
6.895 lei
2
Ilfov
6.117 lei
3
București
6.102 lei
4
Galați
5.537 lei
5
Constanța
5.242 lei
Top 5 județe ieftine
1
Sibiu
4.104 lei
2
Prahova
4.132 lei
3
Giurgiu
4.316 lei
4
Vrancea
4.579 lei
5
Timiș
4.626 lei
Modele populare — M3
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
5.292 lei
Volkswagen Golf
153 calcule
2
5.386 lei
Renault Megane
138 calcule
3
7.609 lei
Audi A4
115 calcule
4
6.258 lei
Dacia Logan
107 calcule
5
5.869 lei
Volkswagen Passat
81 calcule
6
4.639 lei
Skoda Fabia
78 calcule
7
5.888 lei
Opel Astra
75 calcule
8
4.368 lei
Volkswagen Polo
74 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.