Date actualizate lunar

RCA pentru clasa Bonus-Malus M8 — Septembrie 2026

Analiză bazată pe 158 calcule pentru clasa M8 · Sursa: pint.ro

Clasa M8 este cea mai severă clasă de malus, după daune repetate în istoric. Prețul mediu RCA în clasa M8 este de 7.987 lei/an, cu 230% peste media națională de 2.422 lei. Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M8 plătește cu 409% mai mult. Un singur an fără daune îl aduce în clasa M7, cu o economie imediată de ~670 lei/an.
Preț mediu M8
7.987 lei
▲ 229,7% vs. media națională
Preț minim uzual
4.577 lei
M8, motor 1.801–2.000 cm³, Bacău
Preț maxim uzual
14.858 lei
M8, motor 1.801–2.000 cm³, București
Economie la clasa M7
670 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — M8
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 6.049 și 8.907 lei/an · mediana 7.704 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
0%
2.000–2.600 lei
0%
> 2.600 lei
100%
Drumul de la M8 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 16 ani — o economie de 6.418 lei/an (−80%) față de clasa actuală.
M8
7.987 lei
acum
—
M7
7.316 lei
după 1 an
−670 lei
M6
7.604 lei
după 2 ani
−383 lei
M5
6.520 lei
după 3 ani
−1.467 lei
M4
6.699 lei
după 4 ani
−1.288 lei
M3
5.731 lei
după 5 ani
−2.256 lei
M2
5.759 lei
după 6 ani
−2.228 lei
M1
5.063 lei
după 7 ani
−2.924 lei
B0
3.579 lei
după 8 ani
−4.408 lei
B1
4.099 lei
după 9 ani
−3.888 lei
B2
3.524 lei
după 10 ani
−4.462 lei
B3
3.119 lei
după 11 ani
−4.868 lei
B4
2.820 lei
după 12 ani
−5.166 lei
B5
2.518 lei
după 13 ani
−5.469 lei
B6
2.389 lei
după 14 ani
−5.598 lei
B7
2.020 lei
după 15 ani
−5.967 lei
B8
1.569 lei
după 16 ani
−6.418 lei
Evoluția prețului mediu — M8 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M8"
Benzină 8.075 lei
57 calcule
Diesel 7.995 lei
73 calcule
Distribuție pe vârstă — M8
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — M8
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — M8
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — M8
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — M8
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 1 județe scumpe
1 București 8.642 lei
Modele populare — M8
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
Dacia Logan
33 calcule
7.210 lei
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.