Date actualizate lunar

RCA pentru clasa Bonus-Malus M2 — Septembrie 2026

Analiză bazată pe 4.092 calcule pentru clasa M2 · Sursa: pint.ro

Clasa M2 este o clasă de malus, aplicată în urma daunelor din istoric. Prețul mediu RCA în clasa M2 este de 5.759 lei/an, cu 138% peste media națională de 2.422 lei. Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M2 plătește cu 267% mai mult. Un singur an fără daune îl aduce în clasa M1, cu o economie imediată de ~696 lei/an.
Preț mediu M2
5.759 lei
▲ 137,7% vs. media națională
Preț minim uzual
2.589 lei
M2, motor Sub 1.200 cm³, Bacău
Preț maxim uzual
12.359 lei
M2, motor Peste 2.500 cm³, Ilfov
Economie la clasa M1
696 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — M2
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 4.033 și 6.711 lei/an · mediana 5.081 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
0%
2.000–2.600 lei
2%
> 2.600 lei
97%
Drumul de la M2 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 10 ani — o economie de 4.190 lei/an (−73%) față de clasa actuală.
M2
5.759 lei
acum
—
M1
5.063 lei
după 1 an
−696 lei
B0
3.579 lei
după 2 ani
−2.180 lei
B1
4.099 lei
după 3 ani
−1.660 lei
B2
3.524 lei
după 4 ani
−2.234 lei
B3
3.119 lei
după 5 ani
−2.640 lei
B4
2.820 lei
după 6 ani
−2.938 lei
B5
2.518 lei
după 7 ani
−3.241 lei
B6
2.389 lei
după 8 ani
−3.370 lei
B7
2.020 lei
după 9 ani
−3.739 lei
B8
1.569 lei
după 10 ani
−4.190 lei
Evoluția prețului mediu — M2 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M2"
Benzină 5.116 lei
1.611 calcule
Diesel 6.150 lei
2.001 calcule
Electric/Hibrid 6.143 lei
312 calcule
GPL 6.543 lei
168 calcule
Distribuție pe vechimea mașinii — M2
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Modele populare — M2
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
Dacia Logan
351 calcule
5.434 lei
2
Volkswagen Golf
213 calcule
6.264 lei
3
Renault Megane
145 calcule
5.395 lei
4
Volkswagen Polo
140 calcule
4.366 lei
5
Volkswagen Passat
132 calcule
5.766 lei
6
Dacia Sandero
132 calcule
4.995 lei
7
Seat Leon
126 calcule
5.489 lei
8
Ford Focus
117 calcule
4.799 lei
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.