Date actualizate lunar
RCA pentru motoare 1.801–2.000cc — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 561.824 calcule pentru această capacitate · Sursa: pint.ro
Mașinile cu motor între 1.801 și 2.000cc
reprezintă cel mai frecvent segment în calculele RCA de pe pint.ro — 35
% din totalul calculelor.
Prețul mediu al asigurării RCA pentru acest segment este de 2.537
lei/an,
cu 5% peste media națională de
2.422 lei.
Față de segmentul de peste 2.500cc, un șofer cu același profil plătește cu
45% mai puțin.
Preț mediu 1.801–2.000 cm³
2.537 lei
▲ 4,7%
vs. media națională
Preț minim uzual
618 lei
B8, motor 1.801–2.000 cm³, Suceava
Preț maxim uzual
15.564 lei
B1, motor 1.801–2.000 cm³, București
Calcule în categorie
561.824
35% din total
Distribuția prețurilor — 1.801–2.000 cm³
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.556 și 2.983 lei/an
· mediana 2.117 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
3%
1.000–1.300 lei
11%
1.300–1.600 lei
14%
1.600–2.000 lei
18%
2.000–2.600 lei
21%
> 2.600 lei
33%
Compară „1.801–2.000 cm³" cu restul
Preț mediu RCA pe capacitate cilindrică · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
Sub 1.200 cm³ →
2.016 lei
194.658 calcule
1.201–1.400 cm³ →
2.132 lei
239.336 calcule
1.401–1.600 cm³ →
2.227 lei
411.115 calcule
1.601–1.800 cm³ →
2.441 lei
75.607 calcule
1.801–2.000 cm³
2.537 lei
561.824 calcule
2.001–2.500 cm³ →
3.078 lei
66.379 calcule
Peste 2.500 cm³ →
4.627 lei
49.304 calcule
Putere motor — 1.801–2.000 cm³
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— 1.801–2.000 cm³ vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „1.801–2.000 cm³"
Benzină
2.792 lei
42.785 calcule
Diesel
2.503 lei
504.224 calcule
Electric/Hibrid
2.972 lei
13.712 calcule
GPL
2.549 lei
1.103 calcule
Distribuție pe vârstă — 1.801–2.000 cm³
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — 1.801–2.000 cm³
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — 1.801–2.000 cm³
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
3.502 lei
2
București
3.176 lei
3
Brăila
3.019 lei
4
Călărași
3.000 lei
5
Ialomița
2.855 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
1.714 lei
2
Alba
1.865 lei
3
Sălaj
1.886 lei
4
Maramureș
1.901 lei
5
Hunedoara
1.909 lei
Bonus-Malus — 1.801–2.000 cm³ vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — 1.801–2.000 cm³
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.417 lei
Volkswagen Passat
73.885 calcule
2
2.429 lei
Volkswagen Golf
44.504 calcule
3
2.509 lei
Audi A4
42.671 calcule
4
2.386 lei
Skoda Octavia
30.785 calcule
5
3.124 lei
Bmw 320
18.893 calcule
6
3.058 lei
Bmw Seria 3
17.890 calcule
7
2.181 lei
Volkswagen Tiguan
14.890 calcule
8
2.290 lei
Volkswagen Touran
11.928 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.