Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus M7 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 136 calcule pentru clasa M7 · Sursa: pint.ro
Clasa M7 este o clasă de malus, aplicată în urma daunelor din istoric.
Prețul mediu RCA în clasa M7 este de 7.316 lei/an,
cu 202% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în M7 plătește cu
366% mai mult.
Preț mediu M7
7.316 lei
▲ 202,0%
vs. media națională
Preț minim uzual
4.481 lei
M7, motor Sub 1.200 cm³, București
Preț maxim uzual
9.661 lei
M7, motor 1.201–1.400 cm³, București
Calcule în categorie
136
0% din total
Distribuția prețurilor — M7
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 6.015 și 8.412 lei/an
· mediana 7.291 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
0%
1.600–2.000 lei
0%
2.000–2.600 lei
0%
> 2.600 lei
100%
Compară „M7" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la M7 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 15 ani —
o economie de 5.747 lei/an (−79%) față de clasa actuală.
M7
7.316 lei
acum
—
M6
7.604 lei
după 1 an
—
M5
6.520 lei
după 2 ani
−796 lei
M4
6.699 lei
după 3 ani
−618 lei
M3
5.731 lei
după 4 ani
−1.585 lei
M2
5.759 lei
după 5 ani
−1.558 lei
M1
5.063 lei
după 6 ani
−2.254 lei
B0
3.579 lei
după 7 ani
−3.738 lei
B1
4.099 lei
după 8 ani
−3.218 lei
B2
3.524 lei
după 9 ani
−3.792 lei
B3
3.119 lei
după 10 ani
−4.198 lei
B4
2.820 lei
după 11 ani
−4.496 lei
B5
2.518 lei
după 12 ani
−4.798 lei
B6
2.389 lei
după 13 ani
−4.928 lei
B7
2.020 lei
după 14 ani
−5.297 lei
B8
1.569 lei
după 15 ani
−5.747 lei
Evoluția prețului mediu
— M7 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „M7"
Diesel
7.680 lei
101 calcule
Distribuție pe vârstă — M7
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — M7
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — M7
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — M7
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — M7
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 1 județe scumpe
1
București
7.597 lei
Modele populare — M7
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
7.601 lei
Opel Astra
56 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.