Date actualizate lunar
RCA pentru motoare 1.201–1.400cc — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 239.336 calcule pentru această capacitate · Sursa: pint.ro
Mașinile cu motor între 1.201 și 1.400cc
reprezintă 15% din calculele RCA de pe pint.ro.
Prețul mediu al asigurării RCA pentru acest segment este de 2.132
lei/an,
cu 12% sub media națională de
2.422 lei.
Față de segmentul de peste 2.500cc, un șofer cu același profil plătește cu
54% mai puțin.
Preț mediu 1.201–1.400 cm³
2.132 lei
▼ 12,0%
vs. media națională
Preț minim uzual
550 lei
B8, motor 1.201–1.400 cm³, Satu Mare
Preț maxim uzual
12.083 lei
B0, motor 1.201–1.400 cm³, Galați
Calcule în categorie
239.336
15% din total
Distribuția prețurilor — 1.201–1.400 cm³
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 1.307 și 2.615 lei/an
· mediana 1.794 lei
< 700 lei
1%
700–1.000 lei
9%
1.000–1.300 lei
15%
1.300–1.600 lei
16%
1.600–2.000 lei
17%
2.000–2.600 lei
18%
> 2.600 lei
25%
Compară „1.201–1.400 cm³" cu restul
Preț mediu RCA pe capacitate cilindrică · Septembrie 2026
Media națională · 2.422 lei
Sub 1.200 cm³ →
2.016 lei
194.658 calcule
1.201–1.400 cm³
2.132 lei
239.336 calcule
1.401–1.600 cm³ →
2.227 lei
411.115 calcule
1.601–1.800 cm³ →
2.441 lei
75.607 calcule
1.801–2.000 cm³ →
2.537 lei
561.824 calcule
2.001–2.500 cm³ →
3.078 lei
66.379 calcule
Peste 2.500 cm³ →
4.627 lei
49.304 calcule
Putere motor — 1.201–1.400 cm³
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Evoluția prețului mediu
— 1.201–1.400 cm³ vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „1.201–1.400 cm³"
Benzină
2.146 lei
206.725 calcule
Diesel
2.008 lei
22.956 calcule
Electric/Hibrid
2.065 lei
5.537 calcule
GPL
2.232 lei
4.118 calcule
Distribuție pe vârstă — 1.201–1.400 cm³
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — 1.201–1.400 cm³
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — 1.201–1.400 cm³
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
2.784 lei
2
București
2.629 lei
3
Constanța
2.316 lei
4
Iași
2.305 lei
5
Galați
2.292 lei
Top 5 județe ieftine
1
Harghita
1.367 lei
2
Sălaj
1.475 lei
3
Maramureș
1.523 lei
4
Covasna
1.536 lei
5
Arad
1.542 lei
Bonus-Malus — 1.201–1.400 cm³ vs. național
Impactul istoricului de daune asupra prețului RCA, pentru această categorie
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Modele populare — 1.201–1.400 cm³
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
2.440 lei
Dacia Logan
60.847 calcule
2
2.211 lei
Volkswagen Golf
20.499 calcule
3
2.021 lei
Opel Corsa
14.507 calcule
4
1.955 lei
Ford Fiesta
14.170 calcule
5
2.084 lei
Opel Astra
10.246 calcule
6
1.891 lei
Skoda Fabia
5.754 calcule
7
2.028 lei
Volkswagen Polo
4.911 calcule
8
2.089 lei
Renault Megane
4.655 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.