Date actualizate lunar
RCA pentru clasa Bonus-Malus B1 — Septembrie 2026
Analiză bazată pe 81.980 calcule pentru clasa B1 · Sursa: pint.ro
Clasa B1 este o clasă de bonus, pentru 1 an fără daune.
Prețul mediu RCA în clasa B1 este de 4.099 lei/an,
cu 69% peste media națională de
2.422 lei.
Față de cel mai bun bonus disponibil (B8), un șofer în B1 plătește cu
161% mai mult.
Un singur an fără daune îl aduce în clasa B2, cu o economie
imediată de ~574 lei/an.
Preț mediu B1
4.099 lei
▲ 69,2%
vs. media națională
Preț minim uzual
1.144 lei
B1, motor 1.401–1.600 cm³, Alba
Preț maxim uzual
15.610 lei
B1, motor 2.001–2.500 cm³, Brăila
Economie la clasa B2
574 lei/an
după un an fără daune
Distribuția prețurilor — B1
Cum se împart calculele RCA pe intervale de preț
Jumătate dintre șoferi plătesc între 2.618 și 4.884 lei/an
· mediana 3.524 lei
< 700 lei
0%
700–1.000 lei
0%
1.000–1.300 lei
0%
1.300–1.600 lei
2%
1.600–2.000 lei
7%
2.000–2.600 lei
16%
> 2.600 lei
75%
Compară „B1" cu restul
Preț mediu RCA pe bonus-malus · Septembrie 2026
B = bonus (istoric fără daune)
M = malus (daune în istoric)
▲ peste / ▼ sub media națională · 2.422 lei
Drumul de la B1 la B8 — cât economisești
Fiecare an fără daune te apropie cu o clasă de cel mai bun bonus
Rămânând fără daune, ajungi la clasa B8 în 7 ani —
o economie de 2.530 lei/an (−62%) față de clasa actuală.
B1
4.099 lei
acum
—
B2
3.524 lei
după 1 an
−574 lei
B3
3.119 lei
după 2 ani
−980 lei
B4
2.820 lei
după 3 ani
−1.278 lei
B5
2.518 lei
după 4 ani
−1.581 lei
B6
2.389 lei
după 5 ani
−1.710 lei
B7
2.020 lei
după 6 ani
−2.079 lei
B8
1.569 lei
după 7 ani
−2.530 lei
Evoluția prețului mediu
— B1 vs. național
Preț mediu lunar pe toate calculele RCA · lei / an
Distribuție pe combustibil
Preț mediu pe tip de combustibil, pentru „B1"
Benzină
3.755 lei
27.848 calcule
Diesel
4.268 lei
46.264 calcule
Electric/Hibrid
4.463 lei
6.145 calcule
GPL
3.817 lei
1.723 calcule
Distribuție pe vârstă — B1
Preț mediu RCA pe grupa de vârstă, pentru această categorie
Distribuție pe vechimea mașinii — B1
Preț mediu RCA în funcție de vârsta mașinii, pentru această categorie
Media națională · 2.422 lei
Capacitate cilindrică — B1
Preț mediu RCA în funcție de cm³
Media națională · 2.422 lei
Putere motor — B1
Preț mediu RCA în funcție de kW
Media națională · 2.422 lei
Prețuri RCA pe județe — B1
Cele mai scumpe și cele mai ieftine județe pentru această categorie
Top 5 județe scumpe
1
Ilfov
5.149 lei
2
Brăila
4.797 lei
3
București
4.671 lei
4
Vaslui
4.451 lei
5
Vrancea
4.391 lei
Top 5 județe ieftine
1
Covasna
2.631 lei
2
Harghita
2.976 lei
3
Alba
3.040 lei
4
Mureș
3.111 lei
5
Satu Mare
3.140 lei
Modele populare — B1
Cele mai frecvente modele din calcule și prețul mediu RCA
1
3.912 lei
Volkswagen Golf
6.087 calcule
2
3.688 lei
Dacia Logan
4.366 calcule
3
4.030 lei
Volkswagen Passat
3.897 calcule
4
4.025 lei
Skoda Octavia
2.755 calcule
5
4.227 lei
Audi A4
2.514 calcule
6
3.840 lei
Opel Astra
2.443 calcule
7
3.942 lei
Renault Megane
2.355 calcule
8
3.972 lei
Ford Focus
2.173 calcule
Cum poți reduce prețul RCA
Factori pe care îi poți controla pentru o primă mai mică
Alege un motor mai mic
Mașinile cu capacitate cilindrică și putere mai mici au constant prime RCA mai mici — vezi diferențele în secțiunile de mai sus.
Reînnoiește din timp cu continuitate
Dacă lași o singură zi neasigurată e posibil să nu îți afișeze oferte toți asigurătorii și astfel s-ar putea să nu îl alegi pe cel pe care îl dorești.
Păstrează-ți bonusul
Fiecare an fără daune îți îmbunătățește clasa Bonus-Malus și scade prima — un istoric curat te poate duce până la clasa B8.
Asigură-te că ți s-au afișat cât mai multe oferte
Prețul aceleiași polițe diferă semnificativ între asigurători. Compară toate ofertele pe pint.ro înainte să cumperi.